RF292APG
DigiKey Part Number
708-RF292APG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF292APG
Description
CONN 2.92MM P FOR CABLES
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.92mm Connector Plug, Male Pin 50 Ohms Free Hanging (In-Line) Solder
Category
Frequency - Max
40 GHz
Packaging
Bulk
Housing Color
Silver
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Style
Body Material
Stainless Steel
Connector Type
Plug, Male Pin
Dielectric Material
Polyetherimide (PEI)
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Voltage Rating
250 V
Impedance
50 Ohms