JS203011AQN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nidec Components
In Stock: 0
Unit Price: ₱65.66580
Datasheet
Similar
Nidec Components
In Stock: 0
Unit Price: ₱85.67460
Datasheet
Slide Switch DP3T Through Hole, Right Angle
JS203011AQN
JS203011AQN
JS203011AQN
DigiKey Part Number
401-2003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JS203011AQN
Description
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 6V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
JS203011AQN Models
Category
Actuator Length
2.00mm
Manufacturer
C&K
Contact Material
Copper Alloy
Series
Contact Finish
Silver
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Circuit
DP3T
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Timing
Not Specified
Actuator Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Switch Function
On-On-On
Switch Travel
2.00mm
Current Rating (Amps)
300mA (DC)
Electrical Life
5,000 Cycles
Voltage Rating - DC
6 V