JS203011CQN
JS203011CQN
JS203011CQN
DigiKey Part Number
401-2004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JS203011CQN
Description
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 6V
Detailed Description
Slide Switch DP3T Through Hole
EDA/CAD Models
JS203011CQN Models
Category
Actuator Length
2.00mm
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pin
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Timing
Not Specified
Switch Travel
2.00mm
Current Rating (Amps)
300mA (DC)
Voltage Rating - DC
6 V