JS203011JAQN | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | JS203011JAQN |
Description | SWITCH SLIDE DP3T 300MA 6V |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Slide Switch DP3T Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | JS203011JAQN Models |
Category | Actuator Length 2.00mm |
Manufacturer C&K | Contact Material Copper Alloy |
Series | Contact Finish Silver |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type Surface Mount, Right Angle |
Part Status Active | Termination Style J Lead |
Circuit DP3T | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Timing Non-Shorting (BBM) | Actuator Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6 |
Switch Function On-On-On | Switch Travel 2.00mm |
Current Rating (Amps) 300mA (DC) | Electrical Life 5,000 Cycles |
Voltage Rating - DC 6 V | Base Product Number |