PTS125SM85-2 LFS
PTS125SM85-2 LFS
PTS125SM85-2 LFS
DigiKey Part Number
CKN9140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS125SM85-2 LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
EDA/CAD Models
PTS125SM85-2 LFS Models
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
8.50mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bag
Outline
12.00mm x 12.00mm
Operating Force
180gf
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC