PTS636SM43SMTR LFS
DigiKey Part Number
108-PTS636SM43SMTRLFSTR-ND - Tape & Reel (TR)
108-PTS636SM43SMTRLFSCT-ND - Cut Tape (CT)
108-PTS636SM43SMTRLFSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS636SM43SMTR LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
EDA/CAD Models
PTS636SM43SMTR LFS Models
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
6.00mm x 3.50mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Force
180gf
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.30mm
Mechanical Life
50,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
4.30mm