PTS647SN38SMTR2 LFS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PTS647SN38SMTR2 LFS |
Description | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PTS647SN38SMTR2 LFS Models |
Category | Actuator Orientation Top Actuated |
Mfr | Termination Style Gull Wing |
Series | Outline 4.50mm x 4.50mm |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Illumination Non-Illuminated |
Part Status Active | Operating Force 100gf |
Circuit SPST-NO | Ingress Protection IP40 |
Switch Function Off-Mom | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC | Switch Travel 0.25mm |
Actuator Type Standard | Mechanical Life 100,000 Cycles |
Mounting Type | Base Product Number |
Actuator Height off PCB, Vertical 3.80mm |