FB060303T-400Y-S
DigiKey Part Number
4713-FB060303T-400Y-STR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-FB060303T-400Y-SCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-FB060303T-400Y-SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FB060303T-400Y-S
Description
FERRITE BEAD 40 OHM 0201 1LN
Detailed Description
40 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0201 (0603 Metric) 300mA 300mOhm
Category
Current Rating (Max)
300mA
DC Resistance (DCR) (Max)
300mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.013" (0.33mm)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Impedance @ Frequency
40 Ohms @ 100 MHz