GMX10X7R105K35CT
DigiKey Part Number
4713-GMX10X7R105K35CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMX10X7R105K35CT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMX10X7R105K35CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMX10X7R105K35CT
Description
FLEXCAP 0603 X7R 1UF 10% 35V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 35V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)