CHP5R5L124R-TW
DigiKey Part Number
4688-CHP5R5L124R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHP5R5L124R-TW
Description
5.5V 0.12F 9*4*12 EDLC
Detailed Description
0.12 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 2Ohm @ 1kHz 2000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing
0.228" (5.80mm)
Capacitance
0.12 F
Size / Dimension
0.354" L x 0.157" W (9.00mm x 4.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 1kHz