CMDSH05-45 TR PBFREE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 21,040
Unit Price: ₱14.29000
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Unit Price: ₱17.27000
Datasheet
Diode 45 V 500mA Surface Mount SOD-323
CMDSH05-45 TR PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMDSH05-45TRPBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CMDSH05-45TRPBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CMDSH05-45TRPBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMDSH05-45 TR PBFREE
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 500MA SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 30 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
50pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
SOD-323
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470 mV @ 500 mA