APSE2R5ELL821MF08S
DigiKey Part Number
565-3252-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSE2R5ELL821MF08S
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V TH
Detailed Description
820 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 7mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APSE2R5ELL821MF08S Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
820 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm