APSE4R0ELL561MF08S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 990
Unit Price: ₱63.72000
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 1,742
Unit Price: ₱57.76000
Datasheet
In Stock: 2,950
Direct
Nichicon
Direct
Nichicon
In Stock: 289
In Stock: 655
In Stock: 354
In Stock: 42
560 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 7mOhm 5000 Hrs @ 105°C
APSE4R0ELL561MF08S
DigiKey Part Number
565-3253-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSE4R0ELL561MF08S
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
APSE4R0ELL561MF08S Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
560 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
4 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm