APXF100ARA121ME61G
DigiKey Part Number
565-APXF100ARA121ME61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-APXF100ARA121ME61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-APXF100ARA121ME61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXF100ARA121ME61G
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 10V SMD
Detailed Description
120 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 15000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APXF100ARA121ME61G Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
2.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Capacitance
120 µF
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm