APXS6R3ARA391MH70G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | APXS6R3ARA391MH70G |
Description | CAP ALUM POLY 390UF 20% 6.3V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 390 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | APXS6R3ARA391MH70G Models |
Category | Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Chemi-Con | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 3.22 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Type Polymer | Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm) |
Capacitance 390 µF | Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Rated 6.3 V | Package / Case Radial, Can - SMD |
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm |