EKHF451ELL121MU45S
DigiKey Part Number
565-EKHF451ELL121MU45S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHF451ELL121MU45S
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
835 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.2525 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.571" Dia (14.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C