EKMG101ELL471MLN3S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Unit Price: ₱56.46292
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Unit Price: ₱204.26000
Datasheet
Panasonic Industry
Nichicon
Nichicon
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 2
Similar
In Stock: 272
Similar
In Stock: 134
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG101ELL471MLN3S
DigiKey Part Number
565-1371-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG101ELL471MLN3S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
715 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.0725 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C