EKMG350ELL330ME11D
DigiKey Part Number
565-EKMG350ELL330ME11D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG350ELL330ME11D
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Category
Ripple Current @ Low Frequency
75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
135 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C