EKMQ500EC3222MLN3S
DigiKey Part Number
565-EKMQ500EC3222MLN3S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ500EC3222MLN3S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.41 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.5228 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C