EKMQ630ETD221MJ16S
DigiKey Part Number
565-EKMQ630ETD221MJ16SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EKMQ630ETD221MJ16STB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ630ETD221MJ16S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Category
Ripple Current @ Low Frequency
335 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
502.5 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C