EKMT421VSN471MR50S
DigiKey Part Number
565-EKMT421VSN471MR50S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMT421VSN471MR50S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMT421VSN471MR50S Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
2.51 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.5893 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.067" (52.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C