EKXF161ELL220MJC5S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 8,936
Unit Price: ₱41.69000
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 800
Unit Price: ₱53.60000
Datasheet
22 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C
EKXF161ELL220MJC5S
DigiKey Part Number
565-EKXF161ELL220MJC5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXF161ELL220MJC5S
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKXF161ELL220MJC5S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
121 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
302.5 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C