EKZE630ETD330MF11D | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EKZE630ETD330MF11D |
Description | CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Applications |
Mfr | Ripple Current @ Low Frequency 106 mA @ 120 Hz |
Series | Ripple Current @ High Frequency 265 mA @ 100 kHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Impedance 350 mOhms |
Part Status Obsolete | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) |
Voltage - Rated 63 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Base Product Number |