EMZA800ARA3R3ME61G
DigiKey Part Number
565-EMZA800ARA3R3ME61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZA800ARA3R3ME61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZA800ARA3R3ME61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZA800ARA3R3ME61G
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 80V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMZA800ARA3R3ME61G Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
8.75 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
25 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
5 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
80 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C