ERHB701LGC272MFD5U
DigiKey Part Number
565-5096-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERHB701LGC272MFD5U
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 700V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 700 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
8.5 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
11.9 A @ 3 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
1.240" (31.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.504" Dia (89.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
5.472" (139.00mm)
Voltage - Rated
700 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C