ESMM451VSN561MA50S
DigiKey Part Number
565-ESMM451VSN561MA50S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMM451VSN561MA50S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 592mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESMM451VSN561MA50S Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.88 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.1184 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
592mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C