ESMQ451VSN331MQ50S
DigiKey Part Number
565-2794-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMQ451VSN331MQ50S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ESMQ451VSN331MQ50S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.01 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.874 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C