HHXD160ARA470ME61G
DigiKey Part Number
565-HHXD160ARA470ME61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXD160ARA470ME61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXD160ARA470ME61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXD160ARA470ME61G
Description
CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 16V SMD
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
HHXD160ARA470ME61G Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C