HHXD500ARA100MF61G
DigiKey Part Number
565-HHXD500ARA100MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXD500ARA100MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXD500ARA100MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXD500ARA100MF61G
Description
CAP ALUM HYBRID 10UF 20% 50V SMD
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
HHXD500ARA100MF61G Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
33 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C