HHXD500ARA330MF80G
DigiKey Part Number
565-HHXD500ARA330MF80GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXD500ARA330MF80GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXD500ARA330MF80GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXD500ARA330MF80G
Description
CAP ALUM HYBRID 33UF 20% 50V SMD
Detailed Description
33 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
HHXD500ARA330MF80G Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
112 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C