HHXJ160ARA471MHA0G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 28
Unit Price: ₱2.37000
Datasheet
470 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 4000 Hrs @ 125°C
HHXJ160ARA471MHA0G
DigiKey Part Number
565-HHXJ160ARA471MHA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXJ160ARA471MHA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXJ160ARA471MHA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXJ160ARA471MHA0G
Description
CAP ALUMHYB 470UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HHXJ160ARA471MHA0G Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Chemi-Con
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C