EJ1V330MNN0511U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Unit Price: ₱2.08961
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 1,209
Unit Price: ₱9.53000
Datasheet
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EJ1V330MNN0511U
DigiKey Part Number
4191-EJ1V330MNN0511U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EJ1V330MNN0511U
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
63 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
1.2 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C