EY1H330MPN6311U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Unit Price: ₱3.50562
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 57
Unit Price: ₱40.49000
Datasheet
Nichicon
In Stock: 617
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EY1H330MPN6311U
DigiKey Part Number
4191-EY1H330MPN6311UCT-ND - Cut Tape (CT)
4191-EY1H330MPN6311UTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EY1H330MPN6311U
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
61.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
205 mA @ 100 kHz
Impedance
1.5 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C