EY1J221MNN1016F6
DigiKey Part Number
4191-EY1J221MNN1016F6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EY1J221MNN1016F6
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
399.2 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
998 mA @ 100 kHz
Impedance
110 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C