DCCM31SCBRPN
DigiKey Part Number
116-1284-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM31SCBRPN
Description
CONN MICRO-D RCPT 31POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DCCM31SCBRPN Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.130" (3.30mm)
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C