DCCM51SSBN
DigiKey Part Number
116-1192-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM51SSBN
Description
CONN MICRO-D RCPT 51POS PNL MNT
Detailed Description
51 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DCCM51SSBN Models
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C