CFM130M240-B
DigiKey Part Number
2034-CFM130M240-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM130M240-B
Description
AC/DC CONVERTER 24V 101W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
93%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Baseplate, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.60" L x 2.00" W x 1.30" H (91.4mm x 50.8mm x 33.1mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE, cURus, FCC, TUV
Current - Output 1
4.2 A