IN6ANRG12W
DigiKey Part Number
2449-IN6ANRG12W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN6ANRG12W
Description
LED PNL IND RED/GREEN 6MM 150MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green, Red Diffused 145° 12V Green, 12V Red 30mA Green, 25mA Red Wire Leads - 5.9" (150.00mm)
Category
Current
30mA Green, 25mA Red
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.24" (6.00mm)
Packaging
Tray
Lens Size
3.00mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Flat Top
Type
LED
Millicandela Rating
170mcd Green, 120mcd Red
Lamp Color
Green, Red
Wavelength - Peak
516nm Green, 635nm Red
Lens Color
Green, Red
Viewing Angle
145°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Wire Leads - 5.9" (150.00mm)
Ratings
DC
Ingress Protection
IP67
Voltage
12V Green, 12V Red