J114AF1CHS24VDC.53
DigiKey Part Number
2449-J114AF1CHS24VDC.53-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J114AF1CHS24VDC.53
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J114AF1CHS24VDC.53 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
16 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
380VAC, 110VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6080VA, 1760W
Coil Resistance
1.05 kOhms
Coil Current
22.9 mA