3220-50-0300-00-TR
DigiKey Part Number
1175-3220-50-0300-00-TR-ND - Tape & Reel (TR)
1175-3220-50-0300-00-CT-ND - Cut Tape (CT)
1175-3220-50-0300-00-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3220-50-0300-00-TR
Description
IDC BOX HEADER, 0.050" (1.27MM),
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 50 position 0.050" (1.27mm)
Category
Insulation Height
0.213" (5.40mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A