4282-1-0200-22-SP
DigiKey Part Number
1175-2638-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4282-1-0200-22-SP
Description
CONN HEADER R/A 22POS DUAL 94V-0
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 22 position 0.165" (4.20mm)
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
White
Style
Current Rating (Amps)
9A