CSAB1250A-1R0M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CSAB1250A-1R0M |
Description | FIXED IND 1UH 25.5A 2.2 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µH Shielded Molded Inductor 25.5 A 2.2mOhm Max 2-SMD Low DCR, Low Loss |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CSAB1250A-1R0M Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 2.2mOhm Max |
Series | Ratings AEC-Q200 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Molded | Features Low DCR, Low Loss |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case 2-SMD |
Tolerance ±20% | Supplier Device Package 1250 |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.543" L x 0.496" W (13.80mm x 12.60mm) |
Current - Saturation (Isat) 37A | Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm) |