SPRH74-101M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SPRH74-101M |
Description | FIXED IND 100UH 1.08A 388 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.08 A 388mOhm Max 2-SMD Drum Core, Power Inductor |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SPRH74-101M Models |
Category | Current - Saturation (Isat) 850mA |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 388mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Drum Core, Wirewound | Features Drum Core, Power Inductor |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case 2-SMD |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm) |