SPRH74-101M
DigiKey Part Number
4044-SPRH74-101MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-SPRH74-101MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-SPRH74-101MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPRH74-101M
Description
FIXED IND 100UH 1.08A 388 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.08 A 388mOhm Max 2-SMD Drum Core, Power Inductor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPRH74-101M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
850mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
388mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Features
Drum Core, Power Inductor
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)