VSRU2711-1R5K
DigiKey Part Number
4044-VSRU2711-1R5KTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-VSRU2711-1R5KCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-VSRU2711-1R5KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSRU2711-1R5K
Description
FIXED IND 1.5UH 54A 0.56 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Wirewound Inductor 54 A 0.56mOhm Max 3-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VSRU2711-1R5K Models
Category
Current - Saturation (Isat)
67A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.56mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
3-SMD
Tolerance
±10%
Size / Dimension
1.094" L x 1.016" W (27.80mm x 25.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.469" (11.90mm)