CDSU101A
DigiKey Part Number
641-1002-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1002-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1002-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSU101A
Description
DIODE STANDARD 80V 100MA 0603
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 80 V 100mA Surface Mount 0603/SOD-523F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDSU101A Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
4 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 75 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
3pF @ 0.5V, 1MHz
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
80 V
Supplier Device Package
0603/SOD-523F
Current - Average Rectified (Io)
100mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed