24282-31SG-300 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Conxall/Switchcraft
In Stock: 0
Unit Price: ₱2,933.70690
Datasheet
Image for 24282-31SG-300 is not available
24282-31SG-300
DigiKey Part Number
24282-31SG-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
24282-31SG-300
Description
CONN RCPT FMALE 31P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
EDA/CAD Models
24282-31SG-300 Models
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Ingress Protection
Weathertight
Connector Type
Shielding
Number of Positions
31
Current Rating (Amps)
2.3A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut, Flange
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C