CG-PD60PPS
CG-PD60PPS
CG-PD60PPS
DigiKey Part Number
6089-CG-PD60PPS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CG-PD60PPS
Description
BATT CHARGER DESKTOP 5V-20V 3A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Desktop Battery Charger 5V ~ 20V 3A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CG-PD60PPS Models
Category
Voltage - Input
12 ~ 24V
Manufacturer
Coolgear
Power - Max
60W
Series
Size / Dimension
3.48" L x 1.99" W x 1.03" H (88.39mm x 50.55mm x 26.16mm)
Packaging
Retail Package
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
USB A Receptacle, USB C Receptacle
Type
Desktop
Features
LED Indicator
Battery Chemistry
Mobile Devices
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Number of Cells
2
Approval Agency
CE, FCC, IEC, POP, TSCA
Voltage - Nominal
5V ~ 20V
Weight
127.5 g
Charge Current - Max
3A