168222K100A-F
DigiKey Part Number
338-4261-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
168222K100A-F
Description
CAP FILM 2200PF 10% 100VDC RAD
Detailed Description
2200 pF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
168222K100A-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
63V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
100V