226CKE160MLN
DigiKey Part Number
226CKE160MLN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
226CKE160MLN
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 11.304Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
270 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
11.304Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C